Skip to content
  • Forside
  • Alle opskrifter
    • Morgenmad og brunch
    • Kød og fjerkræ
    • Fisk og skaldyr
    • Vegetar
    • Salater og andet tilbehør
    • Suppe
    • Dips og dyppelse
    • Dessert, kage, is og søde sager
    • Snacks
    • Kolde og varme drikke
    • Brød og boller
    • Tema
  • Sense opskrifter
    • Sense opskrifter morgenmad
    • Sense opskrifter frokost
    • Sense opskrifter aftensmad
    • Sense opskrifter med kylling
    • Sense opskrifter med oksekød
    • Sense opskrifter med fisk og skaldyr
    • Sense opskrifter kage og søde sager
  • Sæson
    • Forår
    • Sommer
    • Efterår
    • Vinter
  • Føljeton
    • Personligt
    • Vis dit køleskab
    • Anbefalinger
  • Om Maria Silje
Pinterest Facebook Instagram Email
Tilmeld dig mit nyhedsbrev, og få de nyeste opskrifter direkte i din indbakke
Maria Silje | Mad blog
  • Forside
  • Alle opskrifter
    • Morgenmad og brunch
    • Kød og fjerkræ
    • Fisk og skaldyr
    • Vegetar
    • Salater og andet tilbehør
    • Suppe
    • Dips og dyppelse
    • Dessert, kage, is og søde sager
    • Snacks
    • Kolde og varme drikke
    • Brød og boller
    • Tema
  • Sense opskrifter
    • Sense opskrifter morgenmad
    • Sense opskrifter frokost
    • Sense opskrifter aftensmad
    • Sense opskrifter med kylling
    • Sense opskrifter med oksekød
    • Sense opskrifter med fisk og skaldyr
    • Sense opskrifter kage og søde sager
  • Sæson
    • Forår
    • Sommer
    • Efterår
    • Vinter
  • Føljeton
    • Personligt
    • Vis dit køleskab
    • Anbefalinger
  • Om Maria Silje
Maria Silje | Mad blog

Samosa med græskar og kål

Gå til opskrift Udskriv
Samosa med græskar og kål

Sprøde samosa med græskar og kål, i en vegansk version hvor alle kan være med. De er oplagte hvis du gerne vil snige lidt flere kødfri dage ind i madplanen.

Vegansk serie

Sidste år gik jeg sammen med en række bloggere fra blogfællesskabet Bloggers by heart*. Vi lavede en serie af skønne veganske opskrifter og tips, for at sætte fokus på world vegan month.

Igen i år gentager vi successen. Jeg har glædet mig til at dele min opskrift på sprøde samosa, med det skønneste fyld af blandt andet græskar. De er altså virkelig gode, og selv drømmemanden spiste lystigt at dem.

Jeg er dog ikke selv veganer, men jeg spiser gerne både vegansk og vegetarisk. Jeg synes at et rigtig vellykket vegansk måltid, når man glemmer, at der ingen kød eller animalske produkter er. Når smagen bare spiller og jeg efterfølgende tænker at det var et lækkert måltid. Sådan har jeg det blandt andet med sprøde krydrede veganske samosa.

Samosa med græskar og kål

Samosa med græskar og kål

Veganske retter

Jeg har som sagt lavet denne serie i samarbejde med nogle af de andre dygtige bloggere fra Bloggers by heart*, og du skal selvfølgelig ikke snydes for en masse lækre veganske opskrifter.

Glutenfri og vegansk pariserbøf

Tekla lagde benhårdt ud i vores veganske serie, med en opskrift på glutenfri og vegansk pariserbøf. Vil du gerne undgå gluten, så er Teklas køkken det helt rette sted at finde inspiration. Der deler hun nemlig et hav af smukke og lækre glutenfrie opskrifter på alt fra kage og brød til glutenfri sovs, samt tips og tricks til et glutenfrit liv.

Plantebaseret morgenmad

Savner du idéer til plantebaseret morgenmad bør du tage et kig forbi hos Lise, hun har nemlig delt 3 lækre plantebaserede opskrifter på overnight oats, sund grød og müsli. Lise er en af de dygtige kvinder bag Bloggers by heart*, når hun ikke har travlt der, blogger hun blandt andet om økonomi og minimalistisk livsstil.

Krydret gulerodskage

Ingen vegansk serie uden kage. Line har bagt en lækker gulerodskage, den ser så svampet og god ud. Line er veganer og hele hendes blog er derfor spækket med veganske opskrifter på alt hvad hjertet begærer. En rigtig ‘go to’ hvis du gerne vil lave mere vegansk mad eller får gæster som spiser vegansk.

Samosa med græskar og kål

Få opskriften på samosa med græskar og kål her:

Reklamelinks er markeret med*
Samosa-med-graeskar-og-kaal_mariasilje

Samosa med græskar og kål

4.84 fra 6 stemmer
Antal: 20 stk

Ingredienser

  • 500 g kogte kartofler
  • 500 g hokkaido ((uden skrald))
  • 200 g palmekål
  • 300 g ærter ((fra frost))
  • 15 g hvidløg
  • 2 spsk paprika
  • 3 tsk karry
  • 2 tsk spidskommen
  • 1/2-1 tsk chili flager ((Jeg har ikke lavet dem særligt stærke, så tilføj evt. mere chili hvis du godt kan lide spicy mad))
  • salt og peber
  • smagsneutral olie
  • 350 g filodej

Tilberedelse

  • Skyl alle grøntsagerne grundigt for jord.
  • Kog kartoflerne og skær den efterfølgende i tern på ca 1×1 cm.
  • Skær hokkaido græskaret i tern på ca 1×1 cm.
  • Fjern de stænglerne hele vejen op igennem palmekålen, altså den grove midte. Snit palmekålen fint.
  • Pres hvidløget.
  • varm en stor pande med en spiseske olie. Brun hvidløg og krydderier. Tilføj de resterende ingredienser og steg det til fyldet er mørt. Smag til med salt og peber.
  • Lad fyldet køle lidt af, inden du samlerne samosaerne.
  • Fold filodejen ud, og del det i stykker på ca. 12cm x 36cm (eller hvordan det passer med den filodej du har købt). Du kan sagtens lave dem mindre eller større efter lyst.
  • Jeg lægger filodejen dobbelt. Læg 1 1/2 – 2 spiseskeer fyld nede i det ene hjørne og foldede som vist på tegningen nedenfor. Jeg lukker samosaerne ved at pensle med en smule vand inden den sidste foldning.
  • varm en ren vande med lidt olie, og steg samosaerne til de er sprøde og gyldne. Læg dem på en tallerken med køkkenrulle, så der er noget til at suge olien.
  • Ønsker du nogle knap så fedtede samosa, kan du pensle dem med olie og bage dem i ovnen i ca. 15- 20 minutter ved 200 grader.
  • Servér de hjemmelavede samosa med valgfri dip og gnavegrønt eller en let salat til.

Noter

 
Sådan folder du sine samosa:
Samosa med græskar og kål 1
 
  • Ønsker du en samosa med kød, kan du brune 400 gram hakket kød efter eget ønske og tilføjet i grøntsagsfyldet.
  • Du kan sagtens fryse dine samosa, jeg ville dog gøre det før de er stegt.
Udskriv opskrift Gem på Pinterest

Sense håndfuldsfordeling af samosa med græskar og kål:

Jeg ville spise to eller tre samosa afhængigt at størrelsen på hænderne. Jeg ville tage hvad der svarer til ca to håndfulde. Det ville jeg tælle som en håndfuld grøntsager (hf 1+2), en håndfuld stivelse (hf 4) og 4 spiseske fedt. Er de lavet i ovnen, ville jeg beregne en spiseske fedt per samosa.

Ved siden af ville jeg spise en håndfuld grøntsager (hf 1+2) og en håndfuld protein (hf 3).

Har du valgt at komme kød i dine samosa, ville jeg istedet, spise halvanden håndfuld grøntsager (hf 1+2) og en halv håndfuld protein (hf 3) ved siden af to samosa med græskar og kål.

Hf 1+2: hokkaido, palmekål, ærter, hvidløg.
Hf 3: intet.
Hf 4: filodej, kartofler.
Fedt: olie.
Smagsgiver / Gratis: paprika, karry, spidskommen, chiliflager, salt, peber.

Samosa med græskar og kål

Få mere inspiration

  • Alle opskrifter, Efterår, Sense opskrifter aftensmad, Sense opskrifter frokost, Sense opskrifter med oksekød, Vegetar, Vinter
Tilmeld dig mit nyhedsbrev, og få de nyeste opskrifter direkte i din indbakke
Opskriftsvurdering




Email-notifikationer om svar til din kommentar er slået til som standard. Klik på -symbolet for at slå det fra.

Opskriftsvurdering




Email-notifikationer om svar til din kommentar er slået til som standard. Klik på -symbolet for at slå det fra.

2 Comments
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
View all comments
Relaterede indlæg
Fuldkornsrisengrød-sundere-og-mere-mættende

Fuldkornsrisengrød – Sundere og mere mættende

Pasta og mel på et skærebræt

8 nemme pastaretter

Små tacotærter med oksekød og grøntsager

Små tacotærter med oksekød og grøntsager

sund mørbradgryde opskrift med blomkålssovs i støbejernsgryde

Mørbradgryde med blomkålssovs

Koteletter i fad med grøntsager - rød peberfrugt, majs, champignoner

Koteletter i fad med grøntsager

Vegetarisk pastasalat med rød peberfrugt

Vegetarisk pastasalat med rød peberfrugt

Brunkager-den-bedste-opskrift-web

Brunkager – Den bedste opskrift

fastelavnsboller

Low carb fastelavnsboller med creme – sukkerfri og glutenfri

Open
Mør og saftig asiatisk pulled pork af nakkekoteletter. Det bliver simpelthen ikke nemmere at trylle nakkekoteletter om til den lækreste pulled pork med et asiatisk twist 🤩

Spis den lækre pilles pork i bao, pitabrød, salat, nudelsalat, burger, sandwich eller hvad end du lyster, det smager nemlig fantastisk uanset 🥳

#Mariasilje #instagramakademiet #farmtotable #opskrifter #opskrift #deldinmad #nemmad #madinspiration #madblog #madlavning #grøntsager #sundeopskrifter #hverdagsmad #hjemmelavetmad #scandisensediet #sensekost #pulledpork #asiatiskmad #svinekød
Open
Pasta, spinat, laks. Hvad mere kan man egentlig bede om? 

Ja jeg beder i ethvert tilfælde ikke om mere. Det er og bliver en vaskeægte yndlingspastaret, hvis du altså spørger mig 🐟

Har du lyst til at gøre mig kunsten efter, så find opskriften vis linket i min profil ✌🏻

#Mariasilje #instagramakademiet #farmtotable #opskrifter #opskrift #deldinmad #nemmad #madinspiration #madblog #madlavning #grøntsager #sundeopskrifter #hverdagsmad #hjemmelavetmad #scandisensediet #sensekost #pasta #laks #pastariget @pastariget
Open
Hvad skal du spise i aften?

Må jeg foreslå denne cremede og vanvittigt lækre tomatsuppe med pasta? Selvom sommeren er lige rundt om hjørnet, er denne tomatsuppe et sikkert søndags hit 🤤

Snup opskriften via linket i min profil ✌🏻

#Mariasilje #instagramakademiet #farmtotable #opskrifter #opskrift #deldinmad #nemmad #madinspiration #madblog #madlavning #grøntsager #sundeopskrifter #hverdagsmad #hjemmelavetmad #scandisensediet #sensekost #tomatsuppe #suppe #tomat
Open
Jeg elsker sommerens udvalg af råvarer, det er nemlig nu at alle de søde og syrlige sommerbær bliver modne🍓🫐🍒

Måske er du så heldig, at du har dine egne bær buske og jordbærplanter i haven. Hvis ikke, så kan de heldigvis også findes i supermarkedet, om ikke andet, så på frost 😉

Og hvilken bedre måde at skyde sommermånederne i gang, end ved at lave en portion rødgrød med fløde, helt uden tiltalt sukker 🥳☀️🍒

Snup min opskrift på hjemmelavet rødgrød med fløde via linket i min profil ✌🏻

#Mariasilje #instagramakademiet #farmtotable #opskrifter #opskrift #deldinmad #nemmad #madinspiration #madblog #madlavning #grøntsager #sundeopskrifter #hverdagsmad #hjemmelavetmad #scandisensediet #sensekost #rødgrød #rødgrødmedfløde #sommermad
Open
I dag går turen endnu engang til skønne Bornholm, og jeg glæææder mig 🥰☀️

Hvid du også snart skal til solskinsøen, så snup min guide til intet mindre end 23 steder du skal spise på Bornholm 🐟

Guiden finder du via linket i mon profil ✌🏻

#Mariasilje #instagramakademiet #farmtotable #opskrifter #opskrift #deldinmad #nemmad #madinspiration #madblog #madlavning #grøntsager #sundeopskrifter #hverdagsmad #hjemmelavetmad #scandisensediet #sensekost #solovergudhjem #bornholm #sild
Open
I dag er det hele 4 år siden, at min mand og jeg sagde “JA” til hindanden i Danmarks nok smukkeste @grundtvigskirke, og i dag fejre vi dagen på bedste tænkelige måde 🥰

Med en fridag, i selvskab med hinanden, LÆKKER mad og comedy i aften 🥳

Vi snuppede den bedste og mest overraskende frokost hos @capacph, hvor Emil selvfølgelig skulle prøve deres vanvittigt lækre bøfsandwich. Jeg fik lyngrillet laks med karseis, det smagte intet mindre end fantastisk, og karseisen var et både smukt og overraskende lækkert element, til en ellers ret enkel ret 🤩

Desserten bød på jordbær til Emil, og rabarber til mig, og vi var begge meget enige om, at det er de bedste desserter vi har smagt 🤤

Et lille tip hvis du spiser hos @capacph, deres lichi lemonade smager vanvittigt, og sådan helt perfekt blomster agtigt 🌸

#capacph #instagramakademiet #laks #bøfsandwich #karse #deldinmad #nemmad #madinspiration #madblog #rabarber #grøntsager #jordbær #scandisensediet #sensekost #bryllupsdag @caspersobczyk @emil.louis1892
  • Pinterest
  • Facebook
  • Instagram
  • Email

Powered by BloggerSpace

© 2014 - 2022 Mariasilje.dk. All right reserved.