Sød kartoffel lasagne

Der er noget helt særligt ved duften af lasagne, der breder sig i køkkenet – og når den ovenikøbet er fyldt med grøntsager og cremet ost, så er der altså ikke meget, der slår det. Denne sød kartoffel lasagne er en lidt lettere version af den klassiske, men uden at gå på kompromis med smag eller mæthed.
Her er de traditionelle lasagneplader skiftet ud med tynde skiver af sød kartoffel, som bliver dejligt møre i ovnen og giver en let sødme til retten. Det spiller perfekt sammen med den krydrede tomatsovs og det cremede ostelag, serveret sammen med en sprød salat er der ikke mere at ønske.
Jeg har eksperimenteret en del med forskellige “grøntsagslasagner” – både med squash, aubergine og hvidkål – men jeg vender altid tilbage til sød kartoffel. Hvor squash hurtigt bliver lidt vandet, får sød kartoffel en lækker, næsten karamelliseret smag, der gør hele forskellen.
Det her er sådan en ret, jeg laver, når jeg gerne vil have noget, der føles som comfort food – men stadig med grøntsager i hovedrollen. Den er perfekt til både hverdag og gæstemiddag, kan forberedes på forhånd, og så smager den mindst lige så godt dagen efter.

Tips og tricks til den bedste sød kartoffel lasagne
- SØD AKRTOFFEL: Skær de søde kartofler helt tyndt. Brug gerne et mandolinjern – det giver et ensartet resultat, og pladerne bliver perfekt møre uden at retten skal bages i timevis.
- SOVS : Kog sovsen godt ind. Jo mindre væde, desto bedre struktur. Lad tomatsovsen simre i 10–15 minutter, så smagen bliver intens og sødmen fra tomaterne for alvor træder frem.
- OST: Kombinér osten. Jeg bruger både mozzarella og hytteost – mozzarella for stræk og smelt, hytteost for cremethed og protein.
- KAN DEN FRYSES? Ja – både før og efter bagning. Lad den blot køle helt af, og frys den i portionsstørrelser.
- HVORDAN OPBEVARES RESTERNE: I køleskab i en lukket beholder, hvor den kan holde sig 3–4 dage.
FÅ OSPRKFITEN PÅ SØD KARTOFFEL LASAGNE HER:

Sød kartoffel lasagne
Ingredienser
- 400 g magert hakket oksekød
- 400 g sød kartoffel (skåret i meget tynde skiver)
- 150 g fedtfattig hytteost
- 150 g mozzarella
- ½ dl minimælk
- 2 dåser flåede tomater
- 7 store Champignoner
- 2-3 stængler bladselleri
- En pose frisk spinat
- 2 store løg
- 5 fed hvidløg (hakket)
- 4 tsk støt chili pulver
- En håndfuld frisk persille
- 6 stilke timian
- salt * Reklame for med24.dk (peber)
- Olie
Tilberedelse
- Skyld champignoner, bladselleri, sød kartoffel, spinat, persille og timian.
- Skær champignoner, bladselleri og løg ud i små tern. Skær den søde kartoffel i tynde skiver på et mandolinjern, eller med en kniv.
- Brun kødet i en tykbundet gryde, med lidt olie. Når kødet er brunet, tilsættes løg og hvidløget presses i, og steges med til løgene bliver klare.
- Kom champignoner og bladselleri ned i gryden, og lad det stege lidt med. Tilføj flåede tomater, frisk spinat, chili pulver, persille og timian, lad det koge til grøntsagerne er møre. Smag til med salt og peber.
- Bland hytteost, mozerella og mælk sammen med lidt salt og peber.
- Saml din lassagne i et ildfast fad, kødsovs, sødkartoffel og osteblanding, sødsovs igen, osv. afslut med et lille lag af osteblandingen.
- Bag lasagnen i ovnen ved 200 grader varmluft i ca 35-40 minutter.
Køkkenudstyr
- Grøntsagskniv Reklame for kitchenone.dk
- Gryde Reklame for kitchenone.dk
- Grydeske Reklame for magasin.dk
- Ovnfast fad Reklame for magasin.dk
Sense håndfuldsfordeling af sød kartoffel lasagne
Hf 1+2: sød kartoffel, flåede tomater, champignoner, bladselleri, spinat, persille, timian, løg og hvidløg.
Hf 3: oksekød, fedtfattig hytteost.
Hf 4: intet.
Fedt: olie, mozerella
Mælk: minimælk.
Smagsgiver / Gratis: chilipulver, salt, peber.
Hvor meget sød kartoffel lasagne kan du spise?
Spiser du en portion, svarende til en fjerdedel af lasagnen vurderer jeg, at du er ganske fint og fornuftigt dækket ind for et måltid. Du får 2 håndfulde grøntsager (hf 1+2), en håndfuld protein (hf 3) og 3 spiseskefulde fedt.









Bedste lasagne på denne jord. ?? selv min mand er helt vild med den. Og var bestemt IKKE sidste gang den blev lavet. Manden bestilte den allerede på forhånd til en anden gang ?
hvor er det dejligt at høre! Tak!
Kan den fryses med sødkartoffel
Hej Karen.
Jeg har faktisk ikke prøvet at fryse den, men jeg forestiller mig at den sagtens kan fryses ?
// Maria Silje
[…] Næste gang vil jeg prøve MariaSiljes opskrift på Sweet potato lasagne. […]
Den skal bestemt prøves i næste uge !!
Tak for super inspiration ⭐️
Hej Bettina.
Jeg glæder mig til at høre hvad du synes om det 😀
Kh Maria Silje
Hvor stor er den pose spinat du bruger? Der er 250g i den jeg kunne finde, og synes posen virker ret stor 🙂
jeg bruger en stor pose, det passer nok med omkring 200-250g.
det fylder jo inden ting når det bliver varmet 😀
Hej Maria
Hvor lang tid skal den i ovnen?
Den skal have ca 35-40 minutter.
kh Maria Silje
Hej Maria!
Så har vi prøvet din lasagne herhjemme, og den er bare helt fantastisk ? Den kommer på menuen herhjemme istedet for alm lasagne. 5+ stjerner herfra, og til jer der ikke har prøvet den- gør det! ?
Hej Mette.
Hvor er du sød, det varmer virkelig mit madhjerte 😀
knus Maria Silje
Har lige snust lidt rundt på din blog, og hvor er der meget inspirerende som skal afprøves, så det kommer flere anmeldelser herfra ?
Det betyder så meget, at få at vide 😀 tusind tak!
kram maria silje
Hej Maria
Har lige fundet din side med madplaner og jeg er fan så jeg glæder mig til at følge den og dig??
Vh Winnie
Hej Winnie
Tusind tak for de søde ord, det gør mig virkeligt glad.
Jeg glæder mig til at sende en masse inspiration i din retning!
Kram Maria Silje
Hej .
Forhold til sense mangler der så ik lidt fedt ? 🙂 Tak for dine skønne opskrifter 🙂
Jo det gør der, du kan evt bruge en ost med mere fedt, så vil den gå som fedt i retten 😀
Min lasagne blev helt flydende, men smagte godt, lidt øv med den flydende lasagne.
Vil høre bruger du revet mozzarella eller mozzarella kugle du brækker i små stykker ?
Kære Mette,
Øv hvor ærgerligt, min har ikke været flydende når jeg har lavet den, men den er selvfølgelig mere saftig da der ikke er noget pasta til at suge væsken.
Jeg bruger revet mozzerella.
Kh
Maria Silje