Tarteletter med varmrøget laks
Lækre og nemme tarteletter med varmrøget laks, rygeost og asparges. De skønne tarteletter serveres kolde, med en form for laksesalat i. Det er bare drønlækkert til frokostbordet.
Jeg synes opfte at tarteletter deler vandene, nogen elsker tarteletter med høns i asparges, andre elsker tarteletter med fiskeboller, nogen synes det bedste er med skinketern og ærter, og nogen noget helt fjerde.
Jeg har dog valgt at udfordre jer lidt, og lave en kold version med varmrøget laks, personligt synes jeg at den giver den traditionelle tartelet rigtig god kamp, du kan jo prøve at lave den her opskrift, og fortælle mig hvilken der er din favorit.
Jeg synes at denne kolde tartelet med varmrøget laks, er helt perfekt til fx. påskefrokosten, hvor den vil skilde sig ud fra alt det traditionelle, eller en lun sommeraften, hvor det er lækkert med kold mad.
Få opskriften på tarteletter med varmrøget laks her:
Tarteletter med varmrøget laks
Ingredienser
- 1 pakke tarteletter
- 180 g varmrøget laks med peber
- 100 g cremefraiche 18%
- 60 g rygeost
- 100 g radiser
- 15 asparges
- Lidt dild
- salt og peber
Tilberedelse
- Skyld radiserne og aspargesene, knæk enderne af aspargesene.
- Skær radiserne i tynde skiver (gem 3 radiser til pynt.)
- Skær 10 af aspargesene i små skiver, de sidste 5 asparges skal bruges til pynt.
- Bræk laksen i mindre stykker.
- Rør cremefraiche, rygeost, salt, peber, radiser og asparges sammen og vend til sidst laksen deri.
- Lun tarteletskallerne, efter anvisningen på pakken.
- Fordel laksesalaten i de 10 tarteletter, og pynt med et par skiver radise, asparges skåret i skiver på langs og lidt dild.
Sense håndfuldsfordeling af tarteletter med varmrøget laks
Hf 1+2: asparges, radiser.
Hf 3: laks, rygeost.
Hf 4: tarteletter.
Fedt: cremefraiche.
Smagsgiver / Gratis: dild.
Hvor mange tarteletter med laks kan du spise?
Det vil være gange fint, og fornuftigt at spise to tarteletter med varmrøget laks. Dem ville jeg tælle som en halv håndfuld grøntsager (hf 1+2), en halv håndfuld protein (hf 3), en hel håndfuld stivelse (hf 4) og 3 spiseskefulde fedt.
Hvad kan du spise ved siden af?
For at få en fandt spisekasse efter sense principperne, vil det være en god idé at supplerer med 1 1/2 håndfulde grøntsager (hf 1+2) og en halv håndfuld protein (hf 3).