Kylling i blomkålskarry

Kylling i blomkålskarry er en af bloggens mest populære opskrifter, den er nem at lave, smager dejligt og giver lige et boost på grøntsagskontoen. Alt imens du nyder en god portion comfort food.
Den skarpe læser, har nok allerede bemærket, at jeg er ret pjattet med skjulte grøntsager. Forstået på den måde, at jeg gerne vil have en masse grøntager i min mad, men nogle dage vil jeg gerne snyde mig selv, så jeg ikke ligger mærke til at jeg spiser dem.
Denne kylling i blomkålskarry, ryger direkte ind under kategorien, skjulte grøntsager. Det gør den, fordi at sovsen er baseret på blomkål, og det er vel at mærke uden at du kan smage blomkålen. Ren win win. Så har du kræsne børn eller andre familiemedlemmer derhjemme, som godt kan lide kylling i karry, men IKKE vil spise grøntsager, så lav denne, de vil ikke opdage at de spiser et kvart blomkål 😉
Jeg håber at i vil få lige så meget glæde at denne kylling i blomkålskarry, som vi har fået herhjemme.
Tip! Er du mere til en traditionel boller i karry, får du opskriften her.

Kylling i blomkålskarry
Ingredienser
- 550 g blomkål
- 2-3 tsk karry * Reklame for med24.dk (tilføj mere eller mindre, afhængigt af hvilken karry du bruger – blomkålen gør karrysmagen mildere)
- 2 dl kokosmælk * Reklame for med24.dk
- 2-3 dl vand
- 3 spsk kokosolie * Reklame for med24.dk
- 300 g gulerødder
- 600 g kyllingebryst
- salt og peber
Tilbehør:
- Ris eller blomkålsris
Tilberedelse
- Fjern bladene på blomkålen, skyl det og skær det i mindre stykker, behold endelig stokken på, da det ikke er til at smage at den er med. Kom blomkålen i en gryde med vand og kog det mørt, jeg kogte det i ca. 15 minutter.
- Imens blomkålen koger, skæres kyllingen i tern, i den ønskede størrelse. Herefter skyller og skralder du gulerødderne. Skær dem i tynde strimler.
- Steg kyllingen på en varm pande med kokosolie, til det er gennemstegt. Steg herefter gulerødderne til de er møre, men stadig har bid.
- Når blomkålen er kogt mør hældes den i en si, så vandet kan dryppe fra.
- I den samme gryde, som du lige har brugt, til at koge blomkålen, svitses karry sammen med 1 spsk kokosolie. Hæld kokosmælk i gryden og varm den en smule op. Tilsæt blomkålen, sluk for varmen og blend sovsen HELT glat med en stavblender. Har du ikke en stavblender, kan du hælde det hele op i en blender.
- Varm blomkålskarry sovsen op, smag til med salt og peber, tilføj evt mere vand, hvis du ønsker sovsen tyndere.
- Når sovsen er færdig kommes det stegte kylling og gulerødder op i.
- Du er nu klar til at servere kylling i blomkålskarry, velbekomme!
Sense håndfuldsfordeling af kylling i blomkålskarry
Hf 1+2: blomkål, gulerødder (blomkåls ris hvis du har valgt dette).
Hf 3: kylling.
Hf 4: (ris hvis du har valgt dette).
Fedt: kokosolie.
Mælk: 1 1/2 dl.
Smagsgiver: karry.
OBS!
Jeg bruger alm kokosmælk, da den eneste forskel på alm og light er at der er tilsat mere vand i en light, kalorieindholdet / fedtindholdet er dermed halveret, det kompensere jeg for, ved selv at tilføje vand i retten. Derfor tæller jeg 1/2 dl alm kokosmælk som 1 1/2 dl mælk.
Normalt tæller 2 dl light kokosmælk for hele mælkerationen.
Hvis du spiser en fjerdedel af denne portion er du fornuftigt dækket med hf1+2 (grøntsager), og hf3 (protein).
Du kan vælge at tilføje 1 hf4 (stivelse) eller spise mere grønt.
Du har fået halvdelen af dagens mælkeration, og ca 1 spsk fedt. Du har dermed god plads til at spise op til 2 spsk ekstra fedt. Det kan være i form af cashewnødder oven på retten, eller et stykke mørk chokolade til aftenkaffen.









Skal der kokoksmælk og kokosolie i. Er der ikke en anden erstatning
Som udgangspunkt ja 🙂
Kokosolien er til at stege i, der kan du jo sagtens erstatte med smør eller anden olie.
ligeledes kan du erstatte kokosmælken med alm mælk, det vil ændre smagen, men du kan gøre hvad der virker for dig 🙂
Kh Maria Silje
Endnu en fantastisk opskrift❤️
Mums det smager godt og minder mig om Thailand❤️
Hej Pia.
hvor er det dejligt at høre, at du kan lide retten 🙂
Kh Maria Silje
Ser amazing ud
Tusind tak Hannah
Kh Maria Silje
Jeg hader varme gulerødder. Men de kunne vel med fordel blendes ud i sovsen også? Plejer jeg at gøre med almindelig kylling i karry nemlig ?
Hej Mette.
Det kan de sagtens ja 🙂
Ud fra din kommentar, formoder jeg at du ikke har afprøvet retten endnu, så hvordan ved du et den er til 3 stjerner? 😉
Kh Maria Silje
Superlækkert. Har lige lavet opskriften. Blomkålen er fantastisk i. Jeg er den helt store kok, når det gælder kylling i karry og denne er bare helt fantastisk??Tak for dejligt inspiration.
Kh Jette
Ih hvor er det bare dejligt at høre Jytte 😀
Glemte stjerner. Du får max point for denne opskrift. Jeg har kun prøvet en af dine andre opskrifter. Rubarb Curd – den var kanon. Skriver lige på den også?
Det vaarder mit hjerte <3
Igen igen står aftensmad på denne skønne ret , elsker den og min famile gør også ?
Hvor er det bare dejligt at høre, det varmer mit hjerte at i er vilde med retten ?
Dejlig ret med “skjulte” grønsager. Skal lige finde en karry der farver lidt mere.
Selv min mand syntes godt om retten. Så det er ikke sidste gang jeg laver retten.
Jeg er i øvrigt vild med grønsager og vil holde øje med dine opskrifter. Tak for dig.
Hej Jytte
Tusind tak for de søde ord! Jeg bruger alm karry fra urtekram eller santamaria, hvis du ik synes retten bliver gul nok, kan du komme en lille smule gurkemejepulver i, det smager du ikke, men det farver rigtig fint 🙂
Kh Maria Silje
Hej Maria
Super dejlig sund ret ???
Dejligt at du kan lide den 😀
Mine børnebørn er vilde med den😃 Og vi voksne er bestemt også glade for opskriften😉 5 store stjerner herfra!
Hvor er det bare skønt at høre 😀
Kh
Maria Silje
Hej!
Dejlig det, vi har lige fået den for første gang. Jeg smed en peberfrugt i også fordi jeg lige havde en, og det blev det ikke ringere af 👍🏻
Har du forsøgt dig med at fryse den?
Hej Emilie,
Det lyder godt nok lækkert med peberfrugt i 😀
Jeg laver altid ekstra, netop til fryseren, det fungere danske godt.
Kh
Maria Silje
Kan man laver sovs om mindags også varm sovs op igen til aften også kylling i til aften
Hej Henriette,
Ja, det kan du sagtens. Tilføj eventuelt til ekstra væske når du varden dem op, hvis den er for tyk når den er blevet varm.
Jeg laver også sovsen til mindre portioner i fryseren, det er så nemt i hverdagen 😀
Kh
Maria Silje
Genial ret! Jeg brugte lidt mælk og en bakke flødeost i stedet for kokosmælk -det smager vildt godt!
Hej Brigitte,
Hvor er det bare skønt at høre, det lyder så lækkert 😀
Kh
Maria Silje